میانگین تلاش مهم است نه شکستن رکورد

حتما شما هم بارها تلاش کرده‌اید یک مولفه را بهبود دهید، مدتی با آن کار کردید و کم‌کم از بدست آوردن نتایج ناامید شدید. مثلا چند روز صبح‌ها بلند شدید، نرمش کردید، دوش گرفتید و لذتش را بردید ولی کم‌کم انگیزه این کار را از دست دادید. مشکل از کجاست؟ چه چیزی باعث می‌شود به سرعت این حس بی‌علاقگی و کلافگی به سراغ انسان بیاید؟

یکی از خطاهای شایع در این نوع برنامه‌ها اندازه‌گیری است. شاید کم‌اراده باشید یا دمدمی مزاج و شاید هیچ مشکلی ندارید، بلکه روش اندازه‌گیری موفقیت را اشتباه رفته‌اید. برای همین به زودی به رضایت درونی  اولیه رسیده‌اید و انگیزه شما کاهش یافته است. زیرا تمرکز اولیه شما بر کسب یک تجربه یا چشیدن لذت اولیه بوده و در نتیجه مولفه‌ای برای سنجیدن استقامت خود را مد نظر قرار ندادید.

معمولا افراد با برداشتن چند گام احساس رضایت می‌کنند زیرا کاری را انجام داده‌اند که قبلا هرگز شروعش نکرده بودند. کسب لذت اولیه می‌تواند برای برخی افراد به منزله تیر خلاص باشد. آنها با کسب نتایج اولیه از دریافت لذت بیشتر ناامید می‌شوند و حتی بدون این که بدانند مشکل کجاست، تلاش را متوقف می‌کنند.

به ویژه شرایط وقتی بدتر است که کاری را شروع کنید که قبلا چند بار شروع کردید و رهایش کردید پس حتی انگیزه و رضایت خاطر موفقیت اولیه را هم قبلا از دست داده‌اید. یعنی با تخریب خاطره اولیه خود از آن کار دیگر حسی برای شروع آن ندارید. زیرا کنجکاوی یکی از موثرترین انگیزه‌های اولیه انسانی است. اما با چند بار تمرین و کنار گذاشتن این تجربه به کلی دست‌نیافتنی می‌شود.

چرا رکورد یک مفهوم ناکافی است؟

یکی از رازهای موفقیت که خیلی کم به آن اشاره شده است، توجه به میانگین تلاش‌ها برای رسیدن به موفقیت است. بیشتر ما به مفهوم رکورد توجه داریم ولی رکورد نمی‌تواند حلال مشکلات بسیاری از افراد باشد. زدن رکورد در توان همه انسان‌ها نیست و عملا افراد کمی می‌توانند روی مفهوم رکورد سرمایه‌گذاری کنند. اگر به آمار ورزشکاران جهانی نگاه کنید می‌بینید که حتی در بین آن‌ها جابجا کردن رکورد نادر است و هر کسی نمی‌تواند رکورد جابجا کند.

پس راه حل بهتر این است که رکوردهای قبلی خود را بشکنیم. یعنی با خودمان مسابقه دهیم. اما این روش هم خیلی انگیزاننده نیست. زیرا بیشتر افراد به سرعت به اوج رکورد خود می‌رسند و کمی جابجا کردن آن می‌تواند بسیار مشکل باشد. از سویی این نگرش در گذر زمان تلاش بیشتر و نتیجه کمتری به بار می‌آورد و بسیاری از افراد با درگیر شدن در سختی‌های آن رهایش خواهند کرد.

راه حل: محاسبه میانگین تلاش

چنان که گفتیم، توجه به میانگین تلاش یک راه خوب برای کسب نتایج عالی در زندگی است. راز حل این معما در میانگین نهفته است. در این قبیل فعالیت‌ها متوسط عملکرد شما در درازمدت ارزش است و فتح چند قله موفقیت کاری برای شما از پیش نخواهد برد. بهترین مثال در این زمینه رژیم لاغری است. کسی که چند بار با موفقیت از کیک خامه‌ای گذشته است، لاغر نخواهد شد. این کار باید به برنامه درازمدت تبدیل شود تا امکان‌پذیر باشد.

اگر کتاب «اثر مرکب» اثر «دارن هاردی» را خوانده باشید، به خوبی می‌دانید که چقدر مهم است مجموعه تلاش‌های پیوسته برای رسیدن به موفقیت انجام دهید. اما محاسبه میانگین تلاش حلقه مفقوده‌ای است که حتی دارن هاردی هم به آن اشاره نکرده است.

با سال‌ها بررسی کتب موفقیت متوجه شدم آن‌ها راهکاری برای محاسبه و اندازه‌گیری موفقیت نشان نداده‌اند. بلکه بیشتر بر انگیزه و تلاش مداوم تاکید دارند. پس مفهوم «میانگین تلاش» را ابداع کردم و برای محاسبه آن به سادگی از یک فایل اکسل استفاده کردم که در ادامه می‌توانید دانلود کنید.

محاسبه میانگین تلاش تکنیکی است که در دراز مدت متوسط فعالیت شما را نشان می‌دهد و حفظ آن در مقادیر متوسط کاری است که به انضباط احتیاج دارد ولی مثل مفهوم رکورد استرس و ناشکیبایی به همراه نمی‌آورد. یکی از مزایای محاسبه بر اساس میانگین این است که اگر بنا به دلایلی بعضی روزها نتوانستید ادامه دهید، میانگین کاهش می‌یابد و با تلاش بیشتر دوباره قابل جبران است ولی حس رضایت شما با بالا بردن یا ثابت نگهداشتن میانگین ارضا می‌شود زیرا بالا نگهداشتن میانگین تلاش منظم لازم دارد.

چگونه میانگین تلاش را محاسبه کنیم؟ 

برای محاسبه میانگین تلاش به یک ابزار آماری نیاز داریم. یکی از ساده‌ترین ابزارهایی که موجود است، فایل‌های اکسل هستن که به خوبی در رایانه و گوشی همراه قابل استفاده می‌باشند.

برای مثالبه نمودار زیر توجه کنید. این نمودار کتاب‌خوانی خودم از ابتدای سال است:

به شکلی که می‌بینید بعضی روزها اصلا مطالعه نکرده و بعضی روزها چند ساعت خوانده‌ام. اما مهم عدد کنار نمودار است که نشان می‌دهد متوسط مطالعه من بیش از نیم ساعت بوده و این عالی است. زیرا به روشنی متوجه می‌شوم چه بودجه روزانه‌ای به مطالعه اختصاص داده‌ام.

این روش محاسبه را در یک فایل اکسل آماده کردم. هر روز اعداد و ارقام مربوطه را وارد می‌کنم و نمودار به طور اتوماتیک آن را ترسیم می‌کند. پس با یک نگاه متوجه می‌شوم میانگین مناسبی دارم یا باید بیشتر تلاش کنم.

این روش برای کارهایی مثل ورزش، مطالعه، کارآموزی، رژیم لاغری، زبان انگلیسی و غیره بسیار مفید است. زیرا بر تلاش روزانه متمرکز نیست بلکه بر تلاش درازمدت شما تمرکز دارد. برای این که از این مطلب بیشترین استفاده را ببرید، یک فایل اکسل نمونه برای دانلود برای شما قرار دادم. در این فایل می‌توانید چندین روند را در به طور منظم دنبال کنید و نمودارها به طور خودکار ترسیم خواهند شد. این تصویر نمایی است از صفحه وارد کردن مقادیر:

کافی است روزانه مقادی را وارد کنید و نمودارها در صفحه بعدی ترسیم می‌شوند. فایل کاملا تنظیم شده است و نیازی به تغییرات ندارد. فقط آمار روزانه خود را وارد کنید. برای راحتی شما فایل را در دو نسخه اکسل ۲۰۱۹ و اکسل ۲۰۰۳ آماده کرده‌ام تا بتوانید از هر نسخه که راحت‌تر بودید استفاده کنید. فونت این فایل هم IRNazanin است که در بسته رایگانی که در فروشگاه قرار دادیم قابل استفاده است. پس بشتابید و این فایل را دانلود کنید و موفقیت خود را به صورت حرفه‌ای و بر اساس میانگین تلاش اندازه‌گیری کنید.

مقالات مرتبط با این نوشته:

آنچه در کتاب‌ها نمی‌نویسند

نویسنده: عمار محمدی آلاشلو سال‌ها است که به ما گفته‌اند کتاب بخوانید و خوب است و کتاب دوست ماست و یار مهربان است و چه و چه. بسیاری از سخنرانان انگیزشی این روزها، تنها شرط موفقیت ما را خواندن کتاب معرفی کرده و می‌گویند حداقل هر هفته یک کتاب بخوانیم. تاکید فراوانی که با...

مافیایی که هویت جعل می‌کند

مافیایی که هویت جعل می‌کند

مافیایی جعل هویت علمی همان مافیایی است که مدرک تحصیلی معتبرنما می‌فروشد. بلایی عظیم برای هویت علمی و فرهنگی کشور…

موفقیت تک بعدی

موفقیت تک بعدی

موفقیت تک بعدی چیز خوبی نیست. بر خلاف داشتن واژه موفقیت در آن کاستی عمیقی نهفته است…