عبور از تحریم مجازی با شکن

شاید شما هم نیاز به کار با سایت‌های بین‌المللی مثل وبگاه دانشگاه‌های معتبر یا سایت‌های بانکی مثل PayPal داشته باشید که مشمول سیستم فیلترینگ ملی نیستند ولی ایران را تحریم کرده‌اند. یعنی تلاش شما برای اتصال به آن‌ها به این دلیل که از IP ایرانی متصل می‌شوید، ناکام می‌ماند یا با این که ظاهرا باز می‌شود، هیچ خدماتی به ایرانیان ارائه نمی‌کند. استفاده از فیلترشکن هم معایبی مثل کاهش سرعت و قطع و وصلی‌های پی‌درپی دارد که به خصوص در مورد سایت‌های حساس مثل PayPal می‌تواند به کلی حساب کاربری شما را معلق سازد.

وبگاه شکن با ارائه سرویس DNS خاص خود این مشکل را حل کرده است. «شکن» یک تحریم‌شکن ایرانی است که با استفاده از تکنولوژی DNS و بدون نیاز به نصب نرم‌افزار تحریمِ سایت‌های خارجی علیه ایران را بی‌اثر می‌کند. شما با استفاده از شکن می‌توانید سایت‌های تحریمی (که فیلتر نیستند) را باز کنید.

لوگوش شکن

این سایت یک سیستم بررسی هم دارد و می‌توانید سایت مد نظر خود را در قسمت بررسی اعلام کنید تا پس از بررسی به فهرست سایت‌های مشمول خدمات شکن اضافه شود.

بررسی تحریم شکن

برای استفاده از خدمات رایگان شکن کافی است DNS شبکه خود را بر این مقادیر تنظیم کنید. سپس می‌بینید که سایت‌هایی که ایران را تحریم کرده‌اند، به سادگی باز می‌شوند:

۱۷۸.۲۲.۱۲۲.۱۰۰

۱۸۵.۵۱.۲۰۰.۲

اگر مبتدی هستید در ادامه انجام این کار را برای شما توضیح می‌دهیم.

ابتدا بر آیکن شبکه راست کلیک کنید و طبق شکل Network & Internet Sharing را انتخاب کنید:

باز کردن تنظیمات شبکه

سپس گزینه Change Adapter Options را پیدا کنید:

باز کردن تنظیمات آداپتور شبکه

در گام بعد، بر آداپتور شبکه که اینترنت شما از آن تامین می‌شود راست کلی کنید و Properties  را بزنید:

مشخصات آداپتور شبکه

پس از آن روی گزینه (Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4 کلیک کنید و بر دکمه Properties کلیک کنید:

مشخصات TCP/IP v4

حالا طبق شکل اعداد گفته شده را در تنظیمات DNS وارد کنید:

تنظیم DNS

بهتر است مثل شکل بالا، گزینه Validate settings upon exit را بزنید تا بعد از زدن دکمه OK تنظیمات شما توسط ویندوز بررسی شود. حالا می‌توانید آزمایش کنید که تنظیمات درست کار می‌کند یا خیر. برای مثال Coursera.org را آزمایش کنید که در حالت عادی بدون فیلترشکن باز نمی‌شود و آموزش‌های آنلاین ارائه می‌کند.

مشابه این تنظیمات را می‌توانید در موبایل انجام دهید یا برای کارت شبکه وای‌فای خود تنظیم کنید. در خاتمه امیدواریم در استفاده از این خدمت بومی موفق باشید.

مقالات مرتبط با این نوشته:

ساخت پوشه در تلگرام

ساخت پوشه در تلگرام

ساخت پوشه در تلگرام یک تکنیک راحت برای طبقه‌بندی کردن پیام‌ها است…

نرم‌افزار مایکروسافت ورد

نرم‌افزار مایکروسافت ورد

نرم‌افزار مایکروسافت ورد یک گزینه عالی برای هر دانشجویی است تا مهارت‌های خود را ارتقا بخشد.