ساعت مرجع و ساعت درون

زمان در تمدن کنونی ما ارزش بالایی دارد. زمان به حدی ارزشمند دانسته شده که بسیاری آن را گرانقیمت‌ترین سرمایه بشری می‌دانند. زمان در اقتصاد کنونی، الگوهای سبک زندگی، فرهنگ، سیاست و هر چه فکرش را بکنید نقش کلیدی و بنیادین ایفا می‌کند. اما اهمیت دادن به زمان به عنوان مبنایی برای نظم بخشیدن به زندگی هنوز در کشور ما به خوبی رواج نیافته است.

هر سال دو بار ساعت مرجع کشور تغییر می‌کند. در نتیجه بسیاری از شهروندان تا مدتی برنامه‌های کاری خود را با زمان نادرست قبلی، اشتباه می‌گیرند. برای مثال اول مهر و تغییر ساعت برای دانشجویان دردسر است. تا چند روز کسانی که عادت ندارند سریعا به روز شوند، با گیجی تشخیص بین ساعت قدیم و جدید دست به گریبانند. این مساله شرایط طنز‌آمیزی را در کشور ایجاد می‌کند!

در مورد ساعت مرجع چیزی شنیده‌اید؟ ساعت مرجع یا گرینویج برای رفع مشکل تداخل زمان در نواحی مختلف کره زمین ابداع شد. ساعت صفر این ساعت بر شهر گرینویچ انگلستان تنظیم شده و بقیه دنیا با فاصله زمانی استانداردی از آن ساعت ملی خود را تنظیم می‌کنند. مثلا ساعت مرجع به وقت تهران  ۳:۳۰+ است که در ویندوز و سایر برنامه‌هایی که ساعت مرجع را پشتیبانی می‌کنند می‌توان دید. این هم تصویر این ساعت معروف جهانی که جالب است ببینید:

اما در مورد ساعت بدن چه می‌دانید؟ به طور طبیعی بدن ساعت خاصی دارد که طبق آن اوج و فرود فعالیت‌های فیزیولوژیک بدن تنظیم می‌شود. مثلا این که عادت داریم کی بخوابیم و کی بیدار شویم. قبلا در این زمینه یک مقاله مهم با نام «شما هم جغد شب هستید؟» نوشتیم که خواندن آن را توصیه می‌کنیم. اما در مواردی مثل اول مهر که ساعت رسمی یک ساعت جابجا می‌شود، ناگهان ساعت بدن تنظیم نمی‌شود و چند روز شما یا خمیازه می‌کشید یا به زور از رختخواب بلند می‌شوید و خلاصه تنظیم نیستید.

یک سری قدیمی‌ها هم هستند که ساعتشان همیشه ساعت رسمی است و وقتی ساعت کشور عوض شود، با ساعت قدیم و جدید سر و کار پیدا می‌کنند. خاطرم هست یک بنای ساختمانی ساعتش را با تغییر ساعت مرجع تغییر نمی‌داد. پرسیدیم چرا؟ گفت: «ساعتم خراب می‌شود. خودم یادم هست یک ساعت عقب یا جلو رفته».

اما یک دانشجو باید اینقدر به روز باشد که چنین رویدادهایی را سریعا در برنامه‌ریزی عادی‌اش وارد کند و یکی دو روزه با شرایط جدید تطبیق پیدا کند. یادمان باشد دنیا سریع به پیش می‌رود. اگر در تنظیم وقت با یک ساعت ساده مشکل داشته باشیم، با دنیای پیچیده امروز چه می‌کنیم؟

مقالات مرتبط با این نوشته:

مزایای خلوت‌گزینی علمی

مزایای خلوت‌گزینی علمی بسیارند و با دانستن آن‌ها بهتر می‌فهمید چرا اینقدر بر ضرورت مراقبه تأکید شده است…

تغذیه دانشجویی

تغذیه دانشجویی

تغذیه دانشجویی چیزی است که از نان شب واجب‌تر است!…