دوره آموزشی تندخوانی و تقویت حافظه با تکنیک هاروارد

تندخوانی مهارتی است که در کشور ما جدی گرفته نشده است. این مهارت سال‌ها است در دنیا شناخته شده و تدریس می‌شود و به سرفصل ثابت بسیاری از آموزشگاه‌ها و مدارس و دانشگاه‌های معتبر دنیا تبدیل شده است. درباره تندخوانی می‌توانید «این مقاله» را در بخش مقالات بخوانید. 

   در دانشجویانه با توجه به اهمیت بحث تندخوانی و تقویت حافظه یک دوره آموزشی خلاقانه و جدید که بر اساس آموزه‌های دانشگاه هاروارد تدوین شده است، به شما تقدیم می‌کنیم. جزئیات بیشتر درباره این دوره را در ادامه بخوانید.

این دوره برای چه کسانی است؟

اصولا آموزش تندخوانی از سن ۱۲ سالگی یا پایه پنجم ابتدایی توصیه شده است. عملا در سنین پایین‌تر یعنی از ۸ سالگی به بعد یا کلاس دوم ابتدایی هم می‌توان تندخوانی آموزش داد. ولی نوعا در این سنین تمرکز آموزش بچه‌ها بر موارد دیگر است و شاید والدین احساس نکنند وقت مناسبی برای آموزش تندخوانی و تقویت حافظه باشد. 

   اما از سن ۱۲ سالگی و به بعد، دانش‌آموز یا دانشجو به خوبی می‌تواند در تندخوانی شرکت کند و مهارت‌های آن را به درستی بیاموزد. به ویژه آن که مواردی مثل ماتریس ذهنی نیاز به کمی زمینه دارد که در سنین قبل از ۱۲ سال به دشواری وجود دارد.

   توصیه ما این است که اگر در مقطع متوسطه هستید حتما در این دوره شرکت کنید. این دوره زمینه‌ساز خوبی برای کنکور است و اگر دانشجو هستید، به شما در عملکرد تحصیلی مناسب به خوبی کمک می‌کند. 

چقدر پیشرفت خواهم کرد؟

 مطالعات نشان داده است شرکت در دوره‌های تندخوانی به سرعت باعث افزایش سرعت خواندن، یادگیری و تمرکز می‌شود. اما به طور میانگین افراد به سرعت ۲ تا ۳ برابر قبل در ابتدای شروع تمرین‌ها دست می‌یابند و در دراز مدت بسته به استعداد خود می‌توانند تا ۱۰ برابر و بیشتر سرعت بگیرند. به طور متوسط در ایران سرعت مطالعه ۱۰۰-۲۰۰ واژه در دقیقه است که انتظار می‌رود با شرکت در این دوره به سرعت ۴۰۰-۶۰۰ واژه در دقیقه و با تمرین به بیشتر از آن دست یابید.

   در مورد حافظه هم این نکته مطرح است که با انجام اصولی تمرین‌ها به سطح یادگیری و به خاطرسپاری بسیار بالاتری دست می‌یابید که به سادگی قابل محاسبه نیست. اما تحقیقات نشان داده‌اند که افرادی که در دوره‌های تندخوانی شرکت می‌کنند، در بقیه عمر خود از حافظه بهتری برخوردار خواهند بود زیرا روشمند و هدفمند حفظ می‌کنند و توجه بیشتری به محتوا دارند.

   مهم‌ترین تأثیر این دوره وقتی آشکار می‌شود که به تمرینات عمل کنید و تأثیر آن را در دراز مدت مشاهده کنید. زیرا از سویی باعث کاهش زمان هدر رفته شما می‌شود و از سویی هزینه‌های تحصیلی شما را کاهش داده و شما را از معلم خصوصی بی‌نیاز می‌کند زیرا عمده علت نیاز دانش‌آموزان و دانشجویان با معلم خصوصی به خاطر ضعف در مطالعه و حفظ متون درسی است.

سرفصل‌های دوره

 در این دوره محتوای ارزشمندی بر اساس سرفصل‌های زیر ارائه خواهد شد:

– تکنیک‌های افزایش حوزه‌ی دید

– افزایش ۵ برابری سرعت مرور و مدیریت مرورها

– تکنیک‌های تقویت حافظه و افزایش تمرکز (همسو بودن احساس و «خواسته-فرمانده»ها)

– تکنیک زود خوابیدن و زود بیدار شدن

– تکنیک‌های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

– تکنیک‌های به‌یادآوری با سرعت  بالا

– تکنیک‌های افزایش سرعت تست‌زنی

– تکنیک‌های خلاصه‌نویسی و نقشه‌ ذهنی

– تکنیک‌های افزایش سرعت نگارش

– تکنیک‌های بهبود دقت

– تکنیک‌های تقویت نیمکره‌های چپ و راست مغز

– تکنیک‌های تقویت حافظه نیوکامپ

– روش سریع حفظ واژگان انگلیسی

– روش سریع حفظ شعر و قرآن

– روش سریع حفظ فرمول‌ها و تاریخ ادبیات

– روش سریع یادگیری مطالب خیلی سخت

– روش‌های صندلی تمرکز

– آموزش نرم‌افزار تندخوانی

– روش‌های رمزگذاری و حفظ تصویری

– روش فراموشی تنبلی

– روش کاهش شیب فراموشی

– روش‌های حذف حواس‌پرتی و مدیریت افکار مزاحم

– روش‌های حذف استرس و اضطراب

– انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت

مدرس دوره 

 سرکار خانم آزاده حیدری، با رتبه ۳۷ کنکور سراسری و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد روان‌شناسی مدرس این دوره هستند. خانم حیدری عضو رسمی تیم تحقیقاتی دکتر بهمن شاه‌بابایی، مخترع برگزیده جشنواره خوارزمی است.

در فیلم زیر با خانم حیدری بیشتر آشنا شوید:

خستگی در حین مطالعه 

  یکی از موارد مهم که در این دوره کار می‌شود، تکنیک‌های بهبود سرعت، افزایش تمرکز و کاهش خستگی در حین مطالعه است. در واقع خستگی در حین مطالعه بیشتر به روش‌های نادرست مطالعه برمی‌گردد و با یاد گرفتن تکنیک‌های حرفه‌ای مطالعه خواهید توانست عملکرد بهتری کسب کنید.

افکار مزاحم مطالعه و یادگیری

بسیاری از افراد با این مشکل مواجه هستند. با آموختن تکنیک‌های تمرکز و تنظیم سرعت مطالعه می‌توان بر این مانع هم غلبه کرد. در واقع آموزش ندیدن تکنیک‌های مطالعه در کشور ما باعث شده اکثر افراد با افکا رمزاحم در حین مطالعه مواجه باشند و با تمرکزی پایین مطالعه کرده و کمتر یاد بگیرند و به سرعت فراموش کنند. در این دوره در این زمینه آموزش‌های مفیدی داده می‌شود.

خلاصه برداری و جزوه نویسی

در این دوره به طور ویژه نسبت به آموزش خلاصه‌برداری با کیفیت بالا و در کمترین زمان ممکن، و طراحی جزوه درسی مختصر و مفید و موثر آموزش داده می‌شود. این نکات به شما کمک می‌کنند تا به صورت بسیار کاربردی و موثر خلاصه‌برداری کنید و جزوات مرتب و درجه یک داشته باشید.

دشواری حفظ اعداد، فرمول‌ها و شماره تلفن

 به طور طبیعی ذهن ما با حفظ کردن اعداد و ارقام مشکل دارد. اگر به خاطرات دوران ابتدایی برگردید، به یاد خواهید آورد که حفظ جدول ضرب در ابتدا چقدر مشکل بود. همین مشکل در دوران دبیرستان و دانشگاه هم پیش خواهد آمد. زیرا باید برای حفظ کردن اعداد، فرمول‌ها و شماره تلفن مغز را آموزش دهیم.

   در این دوره تکنیک‌های موثری برای حفظ این موارد آموزش داده خواهد شد. پس از آن به راحتی خواهید توانست هر شماره یا فرمولی را به راحتی حفظ کنید. نگران نباشید.

مشکل در حفظ کردن شعر و قرآن 

 به خاطر سپردن شعر و قرآن با حفظ اعداد و فرمول‌ها تفاوت دارد. اما برای این هم تکنیک‌هایی وجود دارد که مسلط شدن به آن کمک شایانی به حفظ بلندمدت این موارد خواهد کرد. دراین دوره در بخش مجزایی تکنیک‌های حفظ اشعار و سوره‌های قرآنی را آموزش خواهید دید.

هدایای دوره

 چند هدیه برای این دوره در نظر گرفته شده که ارزش دوره را صد چندان می‌کند:

– بسته آموزشی ۵۰۴ واژه ضروری انگلیسی: در این آموزش می‌توانید با ۸ ساعت وقت گذاشتن، ۵۴ واژه پرکاربرد و ضروری انگلیسی را کاملا به خاطر بسپارید.

– بسته آموزشی ۱۱۰۰ واژه ضروری انگلیسی: در این بسته نیز می‌توانید ۱۱۰۰ واژه مهم و کاربردی انگلیسی را بیاموزید.

– ربات تلگرامی

– بسته نرم‌افزارهای آموزش تندخوانی

– پشتیبانی یک ساله دوره و امکان دریافت رایگان به‌روزرسانی‌های بعدی