تکنیک‌های دانلود حرفه‌ای

اصلا چرا دانلود؟

در حوزه علوم رایانه، دانلود به معنای گرفتن فایل‌های رایانه‌ای از یک میزبان راه دور است که می‌تواند یک میزبان شبکه، رایانه یک دوست، گوشی همراه دیگر یا هر منبع مشابه باشد. با این که این روزها همه به دانلود علاقه نشان می‌دهند، شاید شما از کسانی باشید که فکر می‌کنید دانلود خیلی هم مهم نیست و یک مهارت جدی برای موفقیت نیست. پس توجه شما را به این نکات جلب می‌کنیم:

  • در دوران دانشجویی برای کسب موفقیت دانشگاهی به مهارت‌های رایانه‌ای و به ویژه دانلود به شدت نیاز دارید
  • مهارت در دانلود در کسب و کارهای امروزی یک عامل موفقیت و یک امتیاز شغلی است
  • انواعی از تکنیک‌های دانلود وجود دارند که اگر بدانید، می‌توانید منابع بیشتری گردآوری کنید
  • مهارت دانلود، سطح امنیت نرم‌افزاری شما را بالا می‌برد

بعضی تصور می‌کنند، مهارت دانلود به همین راحتی کلیک کردن و صبر کردن برای دریافت فایل است. اما واقعیت فراتر از این است و در ادامه نکات مهمی در این زمینه مطرح شده است.

دانلود

مراقب هکرها باشید 

بر خلاف تصور مبتدیان، دانلود انواع مختلفی دارد. دانلود تنها این نیست که یک کلیک بکنید و تمام. دانلود رسانه‌های مختلف از قبیل متنی، صوتی، تصویری، و نرم‌افزاری  می‌تواند تکنیک‌های متفاوتی داشته باشد. در این زمینه سواد رسانه‌ای بالایی باید داشته باشید و همچنین تجربه. زیرا برخی سایت‌های دانلود، فریب هستند و اگر دقت کافی نداشته باشید، ممکن است به راحتی رایانه یا گوشی خود را به ویروس، تروجان و دیگر انواع بدافزارها آلوده کنید و در بدترین حالت اسیر دستان هکرهای بی‌رحم شوید.

آسیب دیدن از یک هکر

چند نوع دانلود وجود دارد؟

با این که تنوع تعداد نرم‌افزارهای دانلود بسیار بالا است، انواع روش‌های دانلود این همه متنوع نیستند. به طور کلی چند تکنیک برای دانلود وجود دارد که بر اساس نوع داده یا پروتکل دانلود یا شرایط آن قابل تقسیم‌بندی است:

  • دانلود مستقیم: که با کلیک بر پیوند، داده به رایانه یا موبایل شما منتقل می‌شود. مثل دانلود ضمیمه فایل در ایمیل، یا دانلودهای مرسوم در بسیاری وب‌سایت‌ها
  • دانلود غیرمستقیم: که با تایید کاربر یک نرم‌افزار به روزرسانی می‌شود، یک اپلیکیشن در گوشی نصب می‌شود یا یک سند به طور مستقیم از اینترنت وارد نرم‌افزار ویرایشگر می‌شود
  • دانلود استریم:  یا جریان داده که بیشتر برای دانلود از سایت‌های پخش موسیقی یا فیلم استفاده می‌شود
  • دانلود تورنت: که یک پروتکل ویژه برای دور زدن تحریم است و کارآیی بالایی دارد
  • دانلودهای پولی: که تنها پس از پرداخت وجه به طور آنلاین، لینک دانلود را در اختیار شما می‌گذارد

در بین این روش‌ها بیشتر کاربران متوجه دانلود مستقیم هستند. بعضی کاربران دانلود استریم را هم بلدند و تعداد کمتری با دانلود تورنت آشنا هستند. البته ممکن است به زودی پروتکل‌های دانلود جدیدی بر اساس بلاکچین هم به بازار بیایند. دنیای فناوری فعال است و بعید  نیست روش‌های دانلود جدید دیگری هم به زودی به فهرست گذشته اضافه شوند.

چطور امن دانلود کنیم؟ 

 در این زمینه قطعا نیازمند کسب اطلاعات بیشتری هستید. همه ما ممکن است بارها اسیر سایت‌هایی شده باشیم که برای ارائه یک دانلود جذاب ما را مجبور به کلیک بر یک دکمه، تماشای یک تبلیغ یا پر کردن یک فرم کرده باشند. گاهی آن‌ها تنها یک ایمیل از ما می‌خواهند. اما کدام یک ازاین روش‌ها امن است؟ به طور کلی ممکن است هیچ یک امن نباشد. تعجب نکنید، دنیای نرم‌افزار پیچیده است و بدون سواد کافی ممکن است حتی از به ظاهر مطمئن‌ترین روش‌ها رکب بخورید.

یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها برای دانلود این است که ابتدا از سایت‌های مشهور و دارای اعتبار کافی دانلود کنید. نگذارید هر سایتی با یک تبلیغ فریبنده اینترنتی شما را گول بزند. سایت‌های معتبر را می‌توانید در فهرست‌های معرفی بیابید و یا از دیگر کاربران حرفه‌ای با آن‌ها آشنا شوید.

توصیه مهم دیگر این است که حداقل یک دوره مبانی امنیت اینترنتی بگذرانید تا با حداقل‌های لازم آشنا باشید و به راحتی سیستم و اطلاعات خود را ناخواسته در اختیار هکرها و کلاهبرداران قرار ندهید. یک دوره در این زمینه در مدرسه مجازی دانشجویانه ارائه می‌شود.

توصیه دیگر توجه به میزان تبلیغات در سایت است. سایت‌هایی که تبلیغات فراوانی دارند، معمولا اطلاعات مفید کمی دارند و لینک‌های دانلود پیشنهادی آن‌ها مطمئن نیستند. زیرا درآمد اصلی آن‌ها فروش تبلیغات است و معمولا حاضرند برای کشاندن مخاطب به صفحات وب‌گاه خود هر کاری بکنند.

هشدار اصلی را باید در مورد سایت‌هایی بدهیم که برای دانلود از شما می‌خواهند یک فرم پر کنید یا بر یک سری تبلیغات کلیک کنید. تجربه نشان داده بسیاری از این موارد سرکاری هستند و در نهایت هم ممکن است هیچ دانلودی در کار نباشد. 

در مورد سایت‌هایی که از شما ایمیل می‌خواهند تا لینک دانلود را به ایمیل شما ارسال کنند هم مراقب باشید. در هر سایت نامعتبری آدرس ایمیل خود را درج نکنید. زیرا هکرها به ایمیل شما پیامی ارسال می‌کنند که باز کردن آن مساوی است با آلوده شدن سیستم شما. گر چه در سال‌های اخیر امنیت شبکه‌های رایانه‌ای در مجموع بالا رفته است ولی باید مراقب باشید. مزاحمت دیگری که ممکن است پیش بیاید دریافت حجم بالایی از ایمیل‌های تبلیغاتی است که برخی از این سایت‌ها ارسال می‌کنند، زیرا آن‌ها در واقع فروشنده تبلیغات ایمیلی هستند و برای ظاهرسازی یک سایت خوش آب و رنگ در برابر شما قرار داده‌اند.

دزد اینترنتی

خواهش می‌کنیم حرص نزنید!

لازم نیست همه اینترنت را دانلود کنید. به ویژه عاشقان فیلم و سریال اینقدر دانلود می‌کنند که کل هارد رایانه یا گوشی خود را تا خرخره پر کنند. این کار ضمن این که سرعت رایانه شما را کاهش می‌دهد، شما را با کمبود وقت مواجه خواهد کرد. بنا به گفته یکی از متخصصین امروزه بیش از چند برابر عمر یک انسان، فیلم در دنیای سینما تولید شده است. پس نمی‌توانیم از پس دیدن همه آن‌ها برآییم. در نتیجه بهتر است  کمی خویشتن‌دار باشید. کم‌کم دانلود کنید و پول بی‌زبان را برای این همه دانلود هدر ندهید.

شاید بسته اینترنت نامحدود داشته باشید یا به یک فرصت رویایی یعنی وای فای با سرعت بالای رایگان رسیده باشید. خب باز هم دلیلی ندارد بنشینید یک سره به جای کارهای مفید، فقط دانلود کنید. در کل دانلود برای برخی افراد حجم گردآوری گنج دارد و آنقدر در آن زیاده‌روی می‌کنند که هیچ وقت نمی‌توانند حجم دانلود خود را به درستی بررسی کنند. معمولا یک سیستم پر از فایل‌های گوناگون دارند که حتی به یاد نمی‌آورند آخرین فایل‌ها را کی و اصلا برای چه دانلود کرده بودند.

دانلود اینترنتی افراطی

شب دانلود نکنید! 

خیلی‌ها از دانشجویان برای استفاده از سهمیه اینترنت شبانه، به زور بیدار می‌مانند و دانلود می‌کنند. این کار نه تنها در درازمدت آثار مخربی بر سلامتی دارد، بلکه کمی که بگذرد خواهید دید دانلود خاصی ندارید و فقط دارید فیلم و موسیقی به صورت فله‌ای دانلود می‌کنید. در واقع آسایش خود را حرام اینترنت رایگان یا نیم‌بها کرده‌اید. در این زمینه سخن زیاد است اما اگر فکر می‌کنید شب راحت‌تر هستید و هم دانلود می‌کنید و هم درس می‌خوانید، باید بدانید این کار در درازمدت آثار سوء خودش را دارد که در مقاله «آیا شما هم جغد شب هستید؟» به آن اشاره کرده‌ایم.

دانلود نیمه شب 

مقالات مرتبط با این نوشته:

مزایای خلوت‌گزینی علمی

مزایای خلوت‌گزینی علمی

مزایای خلوت‌گزینی علمی بسیارند و با دانستن آن‌ها بهتر می‌فهمید چرا اینقدر بر ضرورت مراقبه تأکید شده است…

تغذیه دانشجویی

تغذیه دانشجویی

تغذیه دانشجویی چیزی است که از نان شب واجب‌تر است!…